Wiemy, że fizjoterapia zalicza się do nauk medycznych. Jej zadaniem jest odpowiednie utrzymywanie, rozwijanie oraz przywracanie wszelkich zdolności związanych z ruchem człowieka. Pod pojęciem węższym kryje się termin rehabilitacja. Co powinniśmy wiedzieć na temat fizjoterapii oraz na czym ona polega? Wszystkiego można dowiedzieć się z tego artykułu

Czym jest rehabilitacja, a czym fizjoterapia?

Niestety, często używamy tych pojęć zamiennie, co jest błędem. Pojęcia te nie mają identycznego znaczenia. W odniesieniu do rehabilitacji pojęcie jest szersze i oznacza zespół różnych działań, zarówno fizycznych jak i psychicznych, które mają przywrócić osobie rehabilitowanej pełny stan zdrowia. Natomiast fizjoterapia jest tylko jedną ze składowych rehabilitacji. O tym musimy pamiętać i nie możemy mylić jednego pojęcia z drugim. Fizjoterapia odnosi się tylko do fizycznych działań. Ich celem jest przywrócenie sprawności fizycznej. Fizjoterapia polega na właściwym działaniu na organizm przy użyciu rozmaitych postaci energii, taki jak: mechaniczna, świetlna, cieplna oraz elektryczna.

Czym zajmuje się fizjoterapia?

Powinny z niej korzystać przede wszystkim chorzy, którzy wcześniej doznali takich urazów, jak: uszkodzenie stawów, złamanie kości, uraz czaszkowo-mózgowy, uraz rdzenia kręgowego. Warto także wymienić sytuację, w których fizjoterapia przynosi ulgę i zapewnia pomoc pacjentom. Świetnie sprawdza się w takich sytuacjach, jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, osteoporoza czy też w chorobach przewlekłych (stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane). Dobrym rozwiązaniem jest wybór usług fizjoterapia katowice. To polecany fizjoterapeuta, który świetnie zna się na pracy i ma duże doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę w dziedzinie fizjoterapii. Fizjoterapia dobrze oddziałuje również na układ krwionośny. Zaleca się korzystanie z fizjoterapii zarówno przed jak i po różnych operacjach serca, również w sytuacjach nadciśnienia, choroby wieńcowej, zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. W przypadku osób unieruchomionych o niskiej aktywności ruchowej powinno wziąć się pod uwagę skorzystanie z usług dobrego i sprawdzonego fizjoterapeuty. Wtedy wykonuje się ćwiczenia oddechowe oraz oklepywanie.

Fizjoterapia. Co jest jej celem?

W ramach fizjoterapii wykonuje się terapię narządów ruchu. Można także wyróżnić fizjoterapię ortopedyczną oraz neurologiczną. Celem fizjoterapii jest także korekcja wad postaw oraz eliminowanie dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa. Warto odpowiedź również na pytanie: gdzie można korzystać z fizjoterapii? Zazwyczaj odbywa się ona tuż przy łóżku chorego (nauka, chodu, masaż, pionizacja). Gdy osoba zostanie wypisana ze szpitala i wyjdzie z niego, wtedy dalsza fizjoterapia może mieć miejsce w szpitalu rehabilitacyjnym, w przychodni rehabilitacyjnej, w sanatorium lub też w gabinecie fizjoterapii.

Mam nadzieję, że tym artykułem rozjaśniłem, dlaczego fizjoterapia jest tak ważna, kiedy należy się jej poddać oraz jaki je jej cel. Ważne jest, aby korzystać z usług doświadczonych fizjoterapeutów. Zanim wybierze się odpowiedniego, warto zapoznać się z ofertami dotyczącymi usług fizjoterapeutycznych. Liczą się też opinie innych osób, które korzystały z usług danego fizjoterapeuty oraz czy były te osoby zadowolone.