Idea

FFW

Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego // Katarzyna Majewska - kurator Filmowego Festiwalu Wolności

Filmowy Festiwal Wolności to nasz autorski pomysł na uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości. Wybraliśmy najwybitniejsze filmy minionego stulecia, dzieła ważne, politycznie i społecznie zaangażowane, poszukujące. Sztuka filmowa zawsze żywo reagowała na rzeczywistość, komentowała ją, zadawała trudne pytania, często pokazując nam niewygodną prawdę o nas samych. W swoich najwybitniejszych przejawach polskie kino zawsze było sferą wolności i prawdy, czasem przekazywanej aluzyjnie, zwłaszcza w czasach cenzury. Zależy nam na tym, aby nasze pokazy i towarzyszące dyskusje stały się pretekstem do głębszej refleksji na temat wolności – także tej indywidualnej, niezależności i solidarności. Opowiadając językiem filmu o przeszłości, postawimy pytania o przyszłość Polski i Polaków 100 lat po odzyskaniu niepodległości.

01

100 -lecie NIEPODLEGŁOŚCI

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorujemy serią pokazów najwspanialszych polskich filmów - Filmowym Festiwalem Wolności. Inicjatorem festiwalu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, a jego organizacja jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

02

Arcydzieła polskiego kina

W ramach festiwalu zaprezentujemy naszej publiczności największe osiągnięcia polskiego kina: filmy ważne i wybitne, propagujące ideę wolności i niepodległości, mówiące o najważniejszych momentach polskiej historii i kształtowaniu się świadomości Polaków, podejmujące z widzami ważne dyskusje o tych wartościach.

03

Bezpłatne projekcje i plebiscyt

Od września będziemy prezentować wybrane filmy na specjalnych bezpłatnych pokazach w kinie DCF oraz kinach Odra-Film na Dolnym Śląsku: w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Partnerem festiwalu jest Centrum Technologii Audiowizualnych i Akademia Sztuk Pięknych z Wrocławia. Patronat medialny nad projektem objęła Gazeta Wrocławska oraz Polskie Radio Wrocław. Od 15 sierpnia można oddawać głosy w naszym plebiscycie na najlepszy polski film wszech czasów. Głosowanie odbywa się na naszej stronie w zakładce ``plebiscyt``. Finałową piątkę pokażemy we wszystkich naszych kinach. W plebiscycie zapytamy też o najlepszy film dla dzieci.

04

Prelekcje i wykłady

Wszystkim pokazom będą towarzyszyć prelekcje i wykłady wprowadzające w tematykę prezentowanego dzieła, spotkania z twórcami, wystawy oraz dyskusje. W programie festiwalu, oprócz pozycji wybranych przez ekspertów DCF-u, znajdą się również filmy wybrane w naszym plebiscycie.