Jak wybrać smartfon w 2020 roku – Rodzaje Dual SIM Aktywny Pasywny Standby (część 4)

To kolejna część naszego poradnika. W czwartym już rozdziale zajmiemy się kwestiami technicznymi. W poprzednich pisaliśmy o baterii, szybkim ładowaniu, jakości obudowy i jej szczelności oraz rozdzielczości i jasności ekranu. Zaczynamy następną część, w której omówimy zagadnienia związane z Dual SIM!

Dual SIM – Tryby pracy (Aktywny, Pasywny, Standby)

Wynalazek bardzo ciekawy, umożliwia zastosowanie w jednym smartfonie dwóch kart SIM jednocześnie. Jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Na rynku smartfonów znajdziemy modele wyposażone w klasyczny Dual SIM oraz w wariancie hybrydowym. Co to oznacza dla końcowego użytkownika? W pierwszym przypadku możemy bez przeszkód zastosować dwie karty SIM, jednocześnie mając do dyspozycji slot kart micro SD. W drugim przypadku (Dual SIM hybrydowym) już tak różowo nie jest. Musimy wybrać pomiędzy zastosowaniem karty micro SD, a dodatkową kartą SIM.

W smartfonach zauważymy jeszcze jedną drobną różnicę pomiędzy poszczególnymi wariantami Dual SIM, a mianowicie tryb pracy – pasywny, aktywny i tryb standby. W trybie pasywnym wprawdzie obydwie karty są widoczne w urządzeniu, ale tylko jedna z nich w danej jednostce czasu jest aktywna, druga pracuje w trybie pasywnym, możemy ręcznie przełączać się pomiędzy kartami – jeśli chcemy z danej skorzystać. W trybie standby inaczej zwanym DDS obydwie karty funkcjonują równocześnie, ale tylko do czasu, gdy przez daną kartę zostanie zainicjowane połączenie lub transmisja danych, wówczas druga karta (aktualnie niewykorzystywana) przechodzi w tryb pasywny. Co to oznacza dla użytkownika końcowego? Otóż, jeśli pierwsza karta jest wykorzystywana, to połączenie przychodzące na drugą będzie skutkowało wyzwoleniem odpowiedniego komunikatu np. o zajętości lub przekierowaniem na pocztę bądź inny numer telefonu – w zależności od ustawień operatora. Po zakończeniu rozmowy operator wyśle nam powiadomienie, że ktoś próbował się w tym czasie do nas dodzwonić, oczywiście powiadomienia tego typu również uzależnione są od operatora, jak również od konfiguracji usługi z której korzystamy.

jasny smartfon

Z kolei w trybie aktywnym, który dostępny jest głównie w najdroższych urządzeniach, obydwie karty działają równocześnie i pozostają cały czas dostępne, bez względu czy prowadzimy rozmowę przez jedną z nich czy nie. Jak to działa? Otóż jeśli prowadzimy z kimś rozmowę i przyjdzie połączenie na drugą kartę, to od razu dostaniemy powiadomienie o połączeniu, które będzie swoistym połączeniem oczekującym. W zależności od ustawień, użytkownik do nas dzwoniący otrzyma komunikat, że prowadzisz aktualnie rozmowę i musi poczekać na połączenie. Jeśli się nie rozłączy, a my zawiesimy aktualnie trwające połączenie, to od razu zostaniemy przekierowani do rozmowy na drugiej karcie SIM. Oczywiście rozmówca z karty SIM numer 1 otrzyma stosowny komunikat. Tak mniej więcej działa tryb aktywny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *