Jak wybrać smartfon w 2020 roku – Rozdzielczość i jasność ekranu (część 3)

W poprzednich częściach pisaliśmy już o pojemności baterii i szybkim ładowaniu, jak również o materiałach, z których wykonuje się obudowy smartfonów oraz ich szczelności. Tym razem omówimy tematy związane z wielkością i rozdzielczością ekranu.

Rozdzielczość ekranu

Cały czas na rynku dostępne są smartfony oferujące stosunkowo niskie rozdzielczości w okolicach HD – w przeliczeniu na piksele będzie to 1280×720, przeważnie są to konstrukcje dużo tańsze miedzy 300 a 500 złotych. Od 700 złotych w górę znajdziemy już godne uwagi pozycje oferujące rozdzielczość na poziomie Full HD czyli 1920×1080. Od średnio półkowych i tych droższych powinniśmy wymagać już dużo więcej, ile konkretnie? Drogie smartfony powinny oferować rozdzielczość co najmniej w okolicach 2K – czyli dokładnie 1440×2560 pikseli, co dla ekranu w okolicach 5,1 cala daje upakowanie na poziomie 578 pikseli, jak wiadomo gęstość przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu. Najdroższe dostępne na rynku konstrukcje pracują nawet w rozdzielczości 4K – 2160×3840, co pozwala uzyskać niesamowitą jakość obrazu o zagęszczeniu pikseli wynoszącym ponad 800 na cal.

Co większa rozdzielczość oznacza dla użytkownika? Wspomnieliśmy o jakości, ostrości obrazu, te parametry są bajeczne i użytkownicy posiadający urządzenia pracujące w najwyższych dostępnych aktualnie rozdzielczościach z pewnością potwierdzą ten fakt, ale łyżkę dziegciu dokłada niestety skrócony czas pracy na baterii – czym większa rozdzielczość, tym więcej energii trzeba poświęcić, aby zasilić urządzenie, w tym również w większym stopniu angażowane są podzespoły w postaci procesora CPU i jednostki graficznej GPU. W praktyce rozdzielczości 4K do codziennego użytkowania nie są potrzebne, to też niektórzy producenci, aby zaoszczędzić energię akumulatora umożliwiają zmianę rozdzielczości na niższą lub zmianę automatyczną, gdy poziom baterii spadnie poniżej określonego przez użytkownika pułapu.

Jasność ekranu

Kolejna ważna kwestia to jasność ekranu, a precyzując chodzi o podświetlenie wyświetlacza. Czym większe możliwości regulacji podświetlenia, tym lepiej! Szczególnie, gdy ze smartfona korzystamy na otwartej przestrzeni lub w pełnym słońcu, wówczas wysoki maksymalny poziom jasności poprawia komfort użytkowania. Niestety tanie smartfony cały czas mają z tym problem i oferują niezbyt wysoką jasność, bo sięgającą ledwie do 300 nitów . Jest to wystarczające, aby korzystać swobodnie ze smartfona w pomieszczeniach zamkniętych, ale gdy przychodzi do zerknięcia na ekran w pełnym słońcu, już możemy mieć pewne problemy, szczególnie jeśli smartfona wykorzystujemy również jako czytnik ebooków.

W przypadku ekranu zawsze warto wzmocnić jego ochronę, dlatego jeśli to tylko możliwe dobrze jest dokupić dodatkową ochronę w postaci szkła hartowanego, o którym pisaliśmy już wcześniej na łamach bloga. O dodatkowych metodach zabezpieczenia ekranu i dobrych praktykach w użytkowaniu smartfona napiszemy w innych wpisach, tym czasem w kolejnej czwartej już części omówimy kwestie związane z Dual SIM w smartfonach. Zapraszamy!



Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *