Istnieje całe mnóstwo sytuacji, kiedy należy zorganizować transport dla większej liczby osób. Może być to chociażby wyjazd na rodzinną imprezę np. ślub i wesele, wakacje w gronie znajomych i przyjaciół, a także pracowniczy wyjazd integracyjny dla całej firmy. Bez względu na rodzaj i cel podróży, spełnione muszą zostać pewne warunki, aby cały wyjazd zakończył się sukcesem oraz by obyło się bez żadnych niemiłych i niespodziewanych sytuacji. Kluczem jest bowiem wybór odpowiedniej firmy przewozowej, a także busa bądź autokaru, który doskonale wpisze się w nasze potrzeby i oczekiwania. Jak tego dokonać?

Po pierwsze – znajdźmy najlepszego przewoźnika!

Chyba każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że przewozy osób to bardzo odpowiedzialne oraz poważne przedsięwzięcie, które pod każdym względem musi być dopięte na ostatni guzik. Kluczem, który pozwoli nam sprawnie i profesjonalnie przejść do kolejnych równie istotnych działań, jest wybór odpowiedniej firmy przewozowej. Tutaj z pomocą przychodzi nam oczywiście Internet, a dokładnie opinie i rekomendacje poprzednich klientów. Sprawdźmy polecane oferty, porównajmy je ze sobą i przekonajmy się, czy organizacja przewozów pracowniczych i jakichkolwiek innych, będzie w tym wypadku dobrym rozwiązaniem.

Umowa

Podpisywanie umowy z firmą, która zajmuje się wynajmem busów i transportem autokarowym to oczywiście moment, kiedy jesteśmy już zdecydowani na podjęcie współpracy, natomiast już podczas przeglądania oferty, możemy poprosić przedstawiciela o nadesłanie wzoru umowy, która może nam naprawdę wiele powiedzieć o danym przewoźniku. Wnikliwe zapoznanie się z tego typu dokumentem pozwoli nam przekonać się, czy nie spotkamy się z jakimikolwiek „kruczkami”, które sprawią, że ostateczna cena usługi będzie zdecydowanie wyższa. Do elementów, które powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę zaliczają się:

– limit kilometrów oraz ewentualne dopłaty za jego przekroczenie,

– liczba kierowców, którzy będą obsługiwać przewóz, a także dostęp do ich danych kontaktowych,

– możliwość skorzystania z numeru alarmowego przewoźnika, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji,

– wyposażenie oraz stan pojazdów,

– ilość miejsc dla pasażerów,

– informacja, kto ponosi koszty związane z naprawą pojazdu po ewentualnej stłuczce,

– terminy płatności, a także wysokość zaliczki.

Autokary i busy – pojazdy na miarę naszych potrzeb

Okazuje się, że charakter naszego wyjazdu i jego cel, może mieć bezpośredni wpływ na dokonanie wyboru odpowiedniego pojazdu. Wyjeżdżamy bowiem w góry, nad morze, bądź też do dużych, ale i mniejszych miejscowości. W każdym wypadku powinniśmy przede wszystkim dokładnie określić liczbę pasażerów, która na pewno znajdzie się w pojeździe. Możliwością jest bowiem wynajem busów 9 osobowych, ale czasami wymagany będzie nawet autokar na 30 osób, bądź też na znacznie więcej.

Kiedy uda się już nam to ustalić, warto przekonać się też o pojemności bagażnika samochodu, gdyż bagaż podręczny może okazać się niewystarczający w wypadku długich wyjazdów, a szczególnie gdy cel podróży wymaga posiadanie specjalnego sprzętu, urządzeń itp. Oczywiste jest, że bez względu na powyższe uwarunkowania, każdy pojazd tego typu powinien być w pełni sprawny technicznie, posiadać ważny przegląd, a także licencje uprawniającą do przewozu większej liczby pasażerów. Jeśli zapewnienia przedstawiciela firmy budzą jednak pewne wątpliwości, zawsze możemy zlecić policyjną kontrolę samochodu, aby rozwiać nasze obawy.

Własny kierowca, czy pracownik firmy?

Wielu przewoźników stawia na kompleksowość swoich usług, dlatego możliwością będzie wynajem busa z kierowcą. Chociaż jest to rozwiązanie nieco droższe, jest też źródłem gwarantowanej wygody podczas jazdy, gdyż nie jesteśmy zobowiązani do planowania trasy, a także mamy pełen spokój w czasie podróży, mając na uwadze to, że autokarem lub busem kieruje osoba, która doskonale się na tym zna.

Kierowca jednak podobnie jak i pojazd, podlega naszej wcześniejszej weryfikacji. Musi być to na pewno osoba świetnie przygotowana do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu, a także posiadająca wszelkie uprawnienia oraz licencje, które upoważniają do transportu pasażerów w wymaganych ilościach. Umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy, wysoka odporność na stres i trudy podróży oraz życzliwość wobec każdego pasażera, to także bardzo pożądane cechy.