Zakup mieszkania, to bardzo poważna decyzja w naszym życiu, a aby to było możliwe, niekiedy konieczne jest wzięcie kredytu, którego spłata może trwać nawet przez 30 lat! Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to przedsięwzięcie, do którego powinniśmy przejawiać odpowiednie podejście. Wymienić można szereg aspektów, które są kluczowe, aby kupione przez nas mieszkanie mogło być dla nas w pełni komfortowe, a nam i nasze rodzinie dobrze się mieszkało.

Zacznijmy od tego, z jakich źródeł warto korzystać, jeżeli chodzi o samo poszukiwanie ciekawych ofert. Z całym przekonaniem, powinniśmy zacząć od Internetu. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać tylko hasło, które odzwierciedla nasze potrzeby względem mieszkania – np. osiedle Bliski Tarchomin, dodając do tego to, jakiego mieszkania potrzebujemy. Wyniki wyszukiwania wyświetlą nam długą listę ofert, które dotyczą właśnie tego, czego poszukujemy. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie podejmowanie ostateczne decyzji byłoby skrajnie nieodpowiedzialne, gdyż przed nami jeszcze mnóstwo elementów, które powinniśmy zweryfikować.

Mieszkanie i jego lokalizacja oraz możliwość dojazdu

Większość osób, które poszukują mieszkania przyznają, że decydującą kwestią jest zawsze to, w jakiej znajduje się ono lokalizacji. Oczywiście są tutaj również bardzo indywidualne aspekty mówiące o tym, że lepsze są np. mieszkania na Tarchominie niż na Mokotowie itd., natomiast kwestia ta, powinna jednak odzwierciedlać to, czy w okolicy znajdują się parki, place zabaw, szkoły, sklepy, a najlepiej aby nie było daleko też to miejsca naszej pracy. Chociaż wiele mówi się o tym, że najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w centrum, jednak te na przedmieściach mają doskonałą komunikację publiczną i są o wiele tańsze. Pojawia się zatem temat dojazdu, a mają to na myśli, powinniśmy zweryfikować, czy znajdują się blisko przystanki autobusowe i tramwajowe, ale też jak prezentuje się infrastruktura drogowa, aby uniknąć nieustannego stania w korkach. Na pewno warto rozejrzeć się za mieszkaniem przy metrze, gdyż to znacznie niweluje problem dojazdu gdziekolwiek.

Otoczenie budynku i rozkład pomieszczeń mieszkania…

Chociaż to bardzo indywidualna kwestia, zwykle wolimy mieć ładny widok z okna, a oznacza to zielone tereny i park. Niektórzy jednak wolą panoramę typowo miejską, która w nocy zamienia się w wyjątkowo klimatyczny krajobraz pełen świateł. Wszystko to może jednak zostać „zburzone”, jeśli wcześniej nie rozeznamy się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzeni. Być może za kilka lat, naszym widokiem z okna, stanie się tylko ogromny, szary wieżowiec.

Planując mieszkać z rodziną, powinniśmy dużą uwagę poświęcić rozkładowi pomieszczeń, gdyż to właśnie odzwierciedla możliwości aranżacyjne. Chcąc posiadać oddzielną sypialnie, pokój dziecięcy, salon, kuchnie, a może i biuro, konieczne jest dysponowanie niezależnymi pokojami odpowiedniej wielkości, a czasami pierwsze lepsze mieszkanie na sprzedaż na Tarchominie, wcale nam tego nie zagwarantuje. Zupełnie inaczej wygląda to jednak, jeśli mieszkanie kupujemy w celach inwestycyjnych lub pod wynajem.