Remont to bardzo stresujący czas. Warto zatem kilka rzeczy przemyśleć zanim do niego przystąpimy. Jednym z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć jest to dotyczące wyboru kolorów farb.Ta decyzja zależna będzie od kilku czynników. Należy przede wszystkim rozważyć jaki charakter ma dana przestrzeń, inaczej bowiem dobierać będziemy kolory do kuchni, inaczej do pokoju dziecka a zupełnie inaczej do salonu. Dobrze mieć pod ręką palety barw. ‚Tikkurila kolory‚ to najlepszy przewodnik dla początkujących.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru?

Jeśli malujemy małe pomieszczenie i zależy nam na tym, by dodać mu przestrzeni i lekkości powinniśmy ograniczyć się do palety barw jasnych, słonecznych, odbijających światło. Jeśli malujemy pokój dziecięcy, warto rozważyć kolory wesołe, spokojne, nie wzbudzające agresji, delikatne lub wyciszające. Do sypialni najlepiej dobrać kolory relaksujące. Salon natomiast to miejsce, w którym odpoczywamy i spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Jest to zatem przestrzeń, przy dekoracji której możemy pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji. Jeśli jesteśmy minimalistami, możemy postawić na styl wabi-sabi, gdzie w wystroju dominować będą surowe przedmioty i naturalne kolory. Jeśli natomiast lubimy odważne klimaty cygańskie lub indyjskie, możemy urządzić salon w stylu Bohu.

Jak kolory wpływają na nasze emocje?

Kolory pełnią wiele funkcji. Gorące czerwienie, żółcie i pomarańcze nadadzą naszym wnętrzom energii. Barwy zimne, fiolet, błękit i zieleń sprawią, że pomieszczenie będzie melancholijne, spokojne, relaksujące. Jeśli chcemy stworzyć miejsce przytulne i klimatyczne warto wybrać kolory ciepłe. Chłodne odcienie dodadzą natomiast przestrzeniom świeżości.

Który kolor jest dla Ciebie?

Zielony to kolor zimny, idealny dla osób pragnących zaznać ukojenia, zbyt nerwowych i impulsywnych, pragnących się wyciszyć i zrelaksować. Zrelaksowane ciało to spokojny oddech i obniżony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zielony to także kolor dla tych, którzy pracują przy komputerze. Zaleca się bowiem aby przerywali pracę co jakiś czas i patrzyli na coś zielonego. Czerwony jest kolorem ciepłym, nadaje pomieszczeniom romantyczny klimat. Może być delikatny i stonowany lub mocny, jakby spalony meksykańskim słońcem. Jest to kolor dla osób, które mają problemy z mobilizacją i potrzebują dodatkowej dawki energii. Czerwień pobudza do działania i aktywności fizycznej. Trzeba się jednak obchodzić z nią ostrożnie. Zaleca się, by takim kolorem była pomalowana tylko jedna ściana. Brązowy to kolor związany z poczuciem bezpieczeństwa. To kolor dla osób, które borykają się z nerwicami i z poczuciem zagrożenia. W pokoju wypełnionym brązem każdy odnajdzie bezpieczeństwo. Jednak wielu ludziom brąz kojarzy się z biedą, dlatego nie jest uznawany za kolor elegancki. Można jednak zdecydować się na bardziej wyrafinowane odcienie brązu, które w połączeniu z innymi kolorami wzmocnią zamierzony efekt. Żółty jest kolorem optymistów, kolorem dzieci, kolorem radości. Wybierają go osoby ambitne, energiczne, gotowe do działania. Bardzo dobrze rozświetla małe pomieszczenia. Żółty dodaje także pewności siebie i dobrze współdziała z innymi kolorami. Niebieski to kolor zimny, który wycisza i uspokaja. Pomaga także zasnąć. Jest zatem idealny do sypialni lub pokoju niemowlaka. Jest to także kolor przyjaźni. Warto zatem użyć go w przedpokoju lub holu wejściowym. Powinniśmy go unikać w kuchni i jadalni, ponieważ uznaje się iż kolor niebieski hamuje apetyt. Pomarańczowy jest kolorem dla pesymistów, którzy chcą zmienić swoje nastawienie do życia. Pomarańcz pobudza do aktywności, wzmacnia psychikę i apetyt. To dobry kolor dla niejadka. Nie nadaje się jednak do sypialni ani pokoju osób nadpobudliwych i nerwowych.