Jak wybrać smartfon w 2020 roku – Jakość aparatu i oprogramowania do robienia zdjęć (część 5)

W piątej już części zajmiemy się wreszcie tym, na co czekaliście od dawna – aparatem fotograficznym. Jak się okazuje ilość Mpx (Mega pikseli) nie jest jedynym wyznacznikiem jakości. Co warto jeszcze wziąć pod uwagę podczas wyboru aparatu w smartfonie? O tym już za chwilę w kolejnej odsłonie poradnika!

Jakość aparatu – czym się kierować

W pierwszej kolejności użytkownicy patrzą na jakość matrycy – teoretycznie czym więcej mega pikseli, tym lepsza jakość zdjęcia, jednak nie do końca to jest prawdą, albowiem jakość zależy również od kilku innych czynników, do których zaliczyć można jakość przetwarzania obrazu przez oprogramowanie smartfona oraz jakość obiektywu – szczególnie mamy tutaj na myśli jasność obiektywu.

W przypadku jakości oprogramowania, w dużym stopniu to właśnie od oprogramowania uzależniona jest końcowa jakość zdjęcia, współczesne smartfony posiadają rozmaite algorytmy przetwarzania obrazu, upiększania go, lepszego wydobywania szczegółów z ciemnych zdjęć. Warto zwrócić uwagę również na możliwości aplikacji, za pomocą której wykonujemy zdjęcia, szczególnie polecamy przyjrzeć się trybowi manualnemu, który w wielu topowych smartfonach jest bardzo rozbudowany, pozwala dostosować niemalże każdy parametr, co z pewnością ucieszy wielu amatorów fotografii, jak również profesjonalistów.

Ogromny wpływ na jakość zdjęć ma również jasność obiektywu. Czym jaśniejszy, tym lepiej sobie radzi w warunkach niedostatecznego naświetlenia, dla przykładu obiektywem wyposażonym w przesłonę f/2.2 mamy o wiele mniejsze szanse na zrobienie dobrego zdjęcia o zmroku, aniżeli jaśniejszym obiektywem rzędu f/1.7, który jest montowany między innymi w flagowych Samsungach, w przypadku najnowszej wersji S9 producent poszedł nawet o krok dalej i udostępnił zmienną przysłonę, operującą na f/1.5 lub f/2.4. W przypadku f/1.5 zdjęcia nocne wyjdą niesamowicie. Oczywiście dużo zależy też od samego użytkownika, albowiem trzeba zawsze pamiętać, aby właściwie (optymalnie) ustawiać się do zdjęć względem źródeł światła.

robienie zdjęć smartfonem w słabych warunkach

Nawiązując jeszcze do matrycy, warto wspomnieć o sensorze, na rynku w zasadzie króluje jeden producent – Sony, którego sensory Exmor są montowane w większości urządzeń. Oczywiście sensory różnią się między sobą parametrami, co ciekawsze dwa telefony pracujące w oparciu na tych samych sensorach mogą dać na wyjściu różne zdjęcia – dzieje się tak za sprawą wspomnianych wcześniej algorytmów przetwarzania i upiększania obrazu, za które odpowiedzialne jest oprogramowanie danego smartfonu. W tanich smartfonach nie ma co się spodziewać cudów, otrzymamy to za co zapłaciliśmy!

Jeśli zależy nam na smartfonie z dobrym aparatem, warto przed zakupem urządzenia udać się na zagraniczne portale, które dokładnie prześwietlają kandydatów i które pomogą nam ustalić faktyczne parametry urządzeń – niestety tanie smartfony nie zawsze mają dokładnie opisaną specyfikację aparatu, nawet na stronach producenta można znaleźć braki, które niestety robią różnicę – jedna cyferka tu a tam może znaczyć wiele. Sprawdzajmy testy, recenzje najlepiej z wielu źródeł i wybierajmy to co nam odpowiada.

Dodatkowa ochrona obiektywu – etui na telefon

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że spora część smartfonów posiada obiektyw, który wystaje poza obudowę. Tego typu usytuowanie jest podyktowane względami technicznymi jak również w celu zwiększenia jakości zdjęć np. przy wysuniętym obiektywie poza obudowę, tak zwany efekt czerwonych oczu rzadziej występuje. Niestety taka konstrukcja powoduje, że obiektyw jest w większym stopniu narażony na uszkodzenia. Mimo, że producenci wzmacniają jego ochronę poprzez zastosowanie np. szkła szafirowego na obiektywie, to jednak gdy mamy smartfon, którego obiektyw znacząco wystaje poza obudowę, postarajmy się o dodatkową ochronę w postaci etui na telefon.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *