Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie umożliwiają nam wybór spośród wielu możliwości. Budowa tarasu to proces, który powinien być oparty na najlepszych materiałach budowlanych, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknym tarasem przez wiele długich lat. Systemy tarasowe to dość kosztowna inwestycja, jednak warto potraktować je jako świetna inwestycję na przyszłość. Jeszcze do niedawna tarasy budowano z klasycznych desek drewnianych, które po określonym czasie użytkowania wymagają odnowienia i impregnacji.

Deska tarasowa kompozytowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie funkcjonalne i estetyczne elementy architektoniczne. Jest również produktem ekologicznym, który ulega recyklingowi.

Deska tarasowa – drewno czy kompozyt?

Tarasy drewniane od dawna funkcjonują w budownictwie, dlatego w dalszym ciągu są uznawane za niezwykle estetyczne i gustowne. Drewno jest jednak specyficznym surowcem, który wymaga odpowiedniego „traktowania”. Struktura drewna ma to do siebie, że nie jest odporna na działanie wilgoci czy ognia, szczególnie gdy nie jest ono odpowiednio zabezpieczone środkami chemicznymi. Drewniane deski są również narażone na obecność szkodliwych mikroorganizmów, które powodują szpecące, zielone plamy lub drobne ubytki w powierzchni desek.

Deska kompozytowa jest niebywale przystosowana do warunków zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej mieszance polimerów termoplastycznych (popularnego PCV) z materiałami drewnopochodnymi, dzięki którym deska plastikowa wygląda niemal identycznie jak deska drewniana. Różnica polega na tym, że deska PCV nie posiada charakterystycznych słojów, a ponadto wolna jest od wszelkich nierówności w strukturze w postaci uciążliwych drzazg. Poza tym kolorystyka proponowana przez renomowanych producentów systemów tarasowych pozwala na wybór odpowiedniego odcienia jak grafit czy teak.

Deska tarasowa PCV jest produktem o niezwykle długiej żywotności, która nawet po kilkunastu latach intensywnego użytkowania codziennego zachowa swój nienaganny wygląd i właściwości. Parametry techniczne desek na taras wykonanych z kompozytu pozwalają na wykorzystywanie tego typu instalacji nie tylko w domowym zaciszu, ale również w miejscach użytku publicznego jak parki czy miejskie promenady, gdzie częstotliwość użytkowania jest stosunkowo wzmożona.

Ponadto montaż desek tarasowych kompozytowych pozwala zachować w kieszeni pieniądze, które należy przeznaczyć na środki impregnujące w przypadku desek drewnianych. Ponadto deski kompozytowe to oszczędność czasu wynikająca zarówno z braku konieczności impregnacji, jak również z łatwego czyszczenia powierzchni tarasu kompozytowego.

Deska WPC (Wood Plastic Composite) pomimo braku stosowania środków zabezpieczających jest niezwykle odporna na wodę opadową czy silne promieniowanie UV, które destrukcyjnie wpływają na deski drewniane. Dzięki szczególnym walorom desek kompozytowych na taras są one niepodatne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a nawet posiadają wysoką klasę palności.

Deska tarasowa- cena

Koszt instalacji systemów tarasowych nie należy do najtańszych, lecz jeśli porównamy ceny kompozytu i drewna, różnica będzie nieznaczna na korzyść drewnianych tarasów. Jednak to tarasy kompozytowe są bardziej wytrzymałe i o wiele dłużej służą swoim właścicielom. Cena za jeden metr kwadratowy tarasowych desek WPC to koszt rzędu od stu do nawet kilkuset złotych, w zależności od jakości danego produktu, a także ustaleń producenta.