W ostatniej części opowiemy o tym, co tygryski lubią najbardziej, GPU i CPU, czyli o jednostce graficznej oraz procesorze, który stanowi serce każdego smartfona, jak również wspomnimy o pamięci operacyjnej.
Procesor CPU
W tanich smartfonach nie należy spodziewać się procesorów z górnej półki, jeśli chcemy kupić budżetowy smartfon szukajmy czegoś z procesorem Snapdragon z serii 4xx, w przypadku zakupu telefonu ze średniej półki cenowej standardem jest Snapdragon z serii 6xx. W najdroższych flagowych telefonach należy spodziewać się procesorów Snapdragon z serii 8xx. W przypadku urządzeń marki Apple będziemy również mieli do dyspozycji różne wersje procesorów, tym razem pod nazwą rozpoczynającą się od „A” np. A11 Bionic, który montowany jest choćby w iPhonie X. Z kolei w innych smartfonach możemy znaleźć procesory Exynos – głównie w Samsungach, z kolei w telefonach Huawei będą to HiSilicon Kirin, a w najtańszych konstrukcjach – procesory MediaTek, które jak pokazuje praktyka wcale nie są złe – kwestia czego potrzebuje użytkownik. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o średnio półkowych Snapdragonach, które w większości mają najlepszy stosunek mocy do energooszczędności, stąd też wielu producentów tworząc smartfony z niezbyt pojemną baterią np. 2650 mAh decydują się na zamontowanie Snapdragona z serii 6xx, dzięki czemu uzyskuje się w miarę rozsądne czasy pracy na baterii, pozwalające nawet do 24h używania smartfona bez ładowania. Jest to całkiem dobry wynik, jak na baterię 2650 mAh.
Przeczytaj również artykuł o najlepszych procesorach na blogu moVear https://www.movear.pl/Najlepszy-procesor-w-smartfonie-blog-pol-1540910338.html
Procesor graficzny GPU
W przypadku procesorów graficznych tutaj również mamy spory wybór, od układów Adreno 430, 510, 530 i nowsze, poprzez układy montowane w Apple na przykład PowerVR GT7600, Samsungu – Mali-T880. Konstrukcje Apple od wieków konkurują z flagowcami Samsunga i Huawei, raz po raz wychodząc zwycięsko z bitwy, choć ostatnimi czasy to właśnie układy Samsunga i Huawei mają lepsze powody do zadowolenia.
Jeśli zależy nam wydajności lub wynikach w AnTuTu czy 3DMark, by pochwalić się kolegom z uczelni lub z pracy, to koniecznie przed zakupem zapoznajmy się z dostępnymi w Internecie testami i recenzjami. Optymalnie jest pozyskać informacje z kilku źródeł, wówczas mamy lepsze rozeznanie, składając wszystko w całość.
Pamięć RAM
Ostatnią kwestią jest pamięć operacyjna. Zaawansowani użytkownicy od lat mawiają, że pamięci nigdy za wiele, stąd zakup smartfona wyposażonego w 8GB RAM nie jest już niczym nadzwyczajnym. Czy aby na pewno przeciętny użytkownik potrzebuje tyle pamięci?
Aktualnie standardem na rynku wśród średnio półkowych smartfonów staje się 6 GB RAM, można spotkać również konstrukcje wyposażone w nieco lepszy procesor ale mniejszą ilość pamięci 4 GB, ale ewidentnie producenci zwiększają ilość GB – być może to tylko walka na liczby, a być może nie.
Czysty system Android zwykle wykorzystuje mniej niż 1 GB pamięci operacyjnej. Jak wiadomo producenci smartfonów robią swój branding i dokładają czy to nakładki systemowe, czy też dodatkowe aplikacje – często całkowicie zbędne dla przeciętnego użytkownika. Wszystkie dodatkowe aplikacje od nowości uruchamiają się wraz ze startem systemu, co prowadzi do konsumpcji zasobów i nagle okazuje się, że 1 GB to niewiele, a 2 GB wystarcza na styk.
Smartfony z biegiem czasu również mają tendencję do spowalniania, spowodowane jest to różnymi czynnikami np. instalacja nowszej wersji systemu operacyjnego, aktualizacji systemu czy najczęściej instalacji wielu zbędnych programów, które pomimo usunięcia pozostawiają wiele resztek.
W związku z powyższym według nas minimalna ilość pamięci RAM, która pozwala na normalne użytkowanie systemu na urządzeniu mobilnych wynosi w okolicach 2 GB RAM, lecz gdy użytkownik będzie chciał skorzystać z bardziej wymagających aplikacji, które wymagają większych zasobów pamięci, niestety 2 GB będzie niewystarczające – optymalnym rozwiązaniem będzie zakup smartfona z co najmniej 3 GB RAM, a najlepiej 4 GB. Wówczas będziemy mieli komfort użytkowania aplikacji i systemu, choć przy 3 GB RAM i wielozadaniowości można zaobserwować też lagi, ale na ogół interfejs powinien być responsywny.
O aplikacjach do czyszczenia smartfonów napiszemy w kolejnych poradniach, na które już dzisiaj zapraszamy!