Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

łatwiejszych powierzchni do mycia, a dodatkowo są wyjątkowo odporne na zarysowania i zniszczenia. Jedynym miejsce, gdzie naprawdę trudno zadbać o krystaliczną czystość, są fugi między płytkami. To tutaj najczęściej osadza się brud i tłuszcz, który trudno jest usunąć za pomocą uniwersalnego płynu do mycia. Zastanówmy się zatem jak wyczyścić fugi domowymi sposobami, aby zawsze lśniły czystością.

Czym najczęściej myjemy fugi?

Kiedy zabieramy się za generalne sprzątanie, nie tylko myjemy podłogi i wszystkie powierzchnie ścian wyłożone płytkami, ale również zastanawiamy się co zrobić z wyjątkowo brudnymi fugami, które po kilku miesiącach potrafią szpecić wnętrze kuchni bądź łazienki. Dotyczy to przede wszystkim jasnych fug, które z czasem żółkną i szarzeją, dlatego tak trudno doczyścić je do pierwotnego koloru. Możemy oczywiście zakupić drogie i żrące środki czystości, które z pewnością wybielą i dokładnie umyją płytki wraz z fugami, warto jednak zastanowić się nad domowymi sposobami czyszczenia fug.

Czyścimy fugi domowymi sposobami

Na rynku mamy do wyboru wiele płynów i środków do mycia, dzięki którym w krótkim czasie możemy odzyskać dawny blask i doczyścić nawet najstarsze i najbardziej brudne fugi. Warto jednak sięgnąć po domowe środki do mycia fug i sprawdzić ich wyjątkowo skuteczne działanie. Do takich domowych środków na pewno zalicza się ocet, soda oczyszczona, proszek do pieczenia orz pasta do zębów. Dodatkowo potrzebujemy kilka rodzajów szmatek i szczoteczek, aby móc skutecznie czyścić fugi i wszystkie inne brudne zakamarki w płytkach.

Ocet na kamień i rdzę

Ocet to obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych domowych środków czystości, który naturalnie dezynfekuje, ale także doskonale radzi sobie z rdzą, kamieniem i tłuszczem nagromadzonym na płytkach czy fugach w kuchni bądź w łazience. Wystarczy wymieszać 100 ml octu z taką samą ilością wody oraz sodą oczyszczoną. Tak przygotowaną pastę należy nanieść na fugi, pozostawić około 30 minut do wyschnięcia, a następnie zmyć całość za pomocą czystej wody.

Proszek do pieczenia nie tylko do pieczenia

Każda prawdziwa gospodyni domowa wie, że proszek do pieczenia ma wiele właściwości i oprócz tego że doskonale nadaje się do smakowitych wypieków, może również sprawdzić się jako środek do czyszczenia tłustych bądź pokrytych rdzą i kamieniem fug. Wystarczy wymieszać proszek do pieczenia z ciepłą wodą, tak aby powstała gęsta pasta, którą będziemy nakładać na fugi. Całość pozostawiamy na 30 minut i po tym czasie szorujemy fugi szczotką a całość spłukujemy czystą wodą.

Takich domowych sposobów na czyszczenie fug jest o wiele więcej, warto się z nimi zapoznać, aby nasze domy zawsze lśniły czystością.

  1. Sok z cytryny i soda oczyszczona – połącz 2 łyżki soku z cytryny z 3 łyżkami sody oczyszczonej, nałóż mieszaninę na fugi i przetrzyj szczoteczką, a następnie zmyj ciepłą wodą.
  2. Olejki eteryczne – dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego do wody i przetrzyj nim fugi, olejki nie tylko oczyszczają, ale również pozostawiają przyjemny zapach.
  3. Pasta z mleka i sody oczyszczonej – wymieszaj równą ilość mleka i sody, nałóż na fugi i pozostaw na 10-15 minut, następnie przetrzyj szczoteczką i zmyj ciepłą wodą.
  4. Roztwór soli i wody – rozpuść sól w wodzie, nałóż na fugi i przetrzyj szczoteczką, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Jak zapobiegać zanieczyszczeniu fug?

Aby zapobiegać zanieczyszczeniu fug można zastosować kilka prostych metod, do których należą…

  1. Regularne czyszczenie oraz konserwacja fug – w tym celu warto używać specjalnych preparatów, dostępnych w większości sklepów budowlanych. Należy również unikać stosowania detergentów, które mogą być agresywne i podrażniać skórę.
  2. Dbanie o prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach – zbyt suche powietrze może powodować pękanie fug, a z kolei zbyt wilgotne sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które są przyczyną nie tylko zanieczyszczenia fug, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.
  3. Unikanie nadmiernego przeciążania powierzchni, gdzie znajdują się fugi – na powierzchni nie powinno się stawiać ciężkich przedmiotów lub przeciążać posadzek.
  4. Dostarczanie odpowiedniej ilości światła do pomieszczeń – zbyt ciemne pomieszczenia sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, dlatego warto postawić na jasne kolory ścian oraz otwory okienne.
  5. Wietrzenie pomieszczeń – warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia, co poza zapewnieniem właściwej ilości tlenu, pozwala na usunięcie wilgoci z powietrza, co skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Podsumowując, aby zapobiegać zanieczyszczeniu fug, warto zadbać o regularne czyszczenie i konserwację, unikanie nadmiernego przeciążania powierzchni, dbanie o prawidłowy poziom wilgotności, dostarczanie odpowiedniej ilości światła oraz regularne wietrzenie pomieszczeń. Dzięki temu, fugi będą utrzymywać się w dobrym stanie przez długi czas i nie będziemy musieli stale myśleć – jak wyczyścić fugi domowym sposobem!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *