Jak wydrukować zdjęcie o konkretnych wymiarach?

Mogłoby się wydawać, że w dobie fotografii cyfrowej, papierowe odbitki powoli tracą na znaczeniu. Nic bardziej mylnego. Fizyczne fotografie wciąż mają wielu zwolenników i nic dziwnego. Cyfrowego pliku nie postawimy na biurku i nie powiesimy na ścianie, chyba że dysponujemy cyfrową ramką. To jednak nie to samo, co tradycyjna odbitka. Zdjęciom cyfrowym po prostu brakuje tego specyficznego klimatu, wynikającego z namacalności dzieła, które stworzyliśmy. Problem zaczyna się w momencie, gdy zdjęcie o wymiarach wyrażanych w megapikselach, trzeba dopasować do papieru, który jest mierzony w centymetrach. Jak to zrobić?

Oprogramowanie drukarek oferuje możliwość dopasowania wydruku do wielkości papieru. O ile ta funkcja bardzo dobrze spisuje się w wielu codziennych zastosowaniach, to nie sprawdzi się przy wydruku fotografii. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Po co skalować zdjęcie?

Powierzając to zadanie oprogramowaniu sterującemu pracą urządzenia drukującego, znacząco pogorszymy jakość zdjęcia. Wynika to z faktu, że ujęty w obiektywie kadr straci sporo ostrości, a składające się na kompozycję zdjęcia skosy i łuki będą wyglądały nienaturalnie. Znacząco ucierpi też szczegółowość, zwłaszcza jeżeli w procesie dopasowania zdjęcia do rozmiarów papieru uzyskana zostanie nietypowa wartość punktów na cal. O ile takie mankamenty nie będą zauważalne w sytuacji, w której drukujemy prostą grafikę, to inaczej wygląda to, gdy na papier ma zostać przeniesione zdjęcie.

Jak nadać zdjęciu określone wymiary?

Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, gdy zadamy sobie niewielki trud ręcznego dopasowania wymiarów zdjęcia do papieru. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy – otwórz ustawienia drukarki i odszukaj sekcję Rozmiar dokumentu (nazwa może różnić się zależnie od producenta sprzętu). Właśnie tam można wprowadzić poprawki, jednak nie polecamy tej metody, bo tracimy możliwość edycji plików, więc nie będziemy mogli skorygować mankamentów powstałych w toku skalowania.

woman with print operator

Lepiej wyposażyć się w dowolny edytor grafiki. Bez obaw, nie trzeba wykupywać licencji na Photoshopa, bo darmowy GIMP sprawdzi się w tym przypadku tak samo dobrze. W aplikacji szukamy narzędzia do skalowania. Teraz musimy sprawdzić, jakimi wymiarami legitymuje się papier. Jeżeli korzystasz z papieru fotograficznego, na opakowaniu na pewno znajdziesz stosowną informację na ten temat. Wprowadź te parametry do okna skalowania i zatwierdź. Najprawdopodobniej, program umożliwi też określenie DPI drukarki. Informację na ten temat znajdziesz w specyfikacji technicznej urządzenia.

Teraz pozostaje ci już tylko poprawić ostrość. Jeżeli dysponujesz drukarką wysokiej klasy, ustaw przybliżenie dokumentu na 100% i rozpocznij edycję. Właściciele modeli średniej i niższej klasy mogą pracować na przybliżeniu 50%. Teraz pozostaje ci już tylko zapisać plik i gotowe. Możesz przystąpić do drukowania zdjęcia o określonych rozmiarach. Ta metoda jest bardziej pracochłonna niż skorzystanie z opcji automatycznego dopasowania wielkości, ale finalny efekt będzie nieporównywalnie lepszy.

Więcej ciekawych poradników o drukowaniu znajdziesz na stronie naszego sklepu internetowego www.artjet.pl – sklepu z tuszami, tonerami, bębnami do drukarek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *