Piszczenie opon przy skręcaniu

Piszczenie opon przy skręcaniu to powszechne zjawisko, które może wywołać irytację i wprowadzać niepotrzebny hałas na drodze. Przyczyn tego dźwięku może być wiele. W artykule przedstawimy, jakie są najczęstsze przyczyny piszczenia opon przy skręcaniu i jak sobie z nimi radzić.

Jakie mogą być przyczyny piszczenia opon przy skręcaniu?

Wśród kierowców powszechnie znana jest sytuacja, kiedy to podczas skręcania w lewo lub prawo słychać charakterystyczne piszczenie opon. Najczęściej pojawiające się pytanie brzmi: co powoduje ten dźwięk? Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za to zjawisko:

Nieszczelne zawieszenie kół

Jeśli podczas jazdy mechaniczno-hydrauliczne zawieszenie kół nie działa poprawnie, to skutkować może piszczeniem opon. Takie sytuacje występują najczęściej w starszych pojazdach, a przyczyny ich pojawienia się mogą być zróżnicowane. Warto jednak pamiętać, że brak odpowiedniego tłumienia pracy zawieszenia często wpływa na wiele innych elementów, takich jak np. amortyzatory.

Uszkodzony układ hamulcowy

Kolejną przyczyną piszczenia opon przy skręcaniu może być uszkodzenie komponentów układu hamulcowego. Najczęściej rozwiązaniem jest wymiana okładzin hamulcowych lub naprawa tarcz. Jeśli problem mimo to się powtarza, należy poszukać dalszych przyczyn.

Niesprawna geometria układu kierowniczego

Jeżeli geometria układu kierowniczego nie jest dopasowana do konkretnego modelu samochodu, wówczas podczas skręcania opony zaczynają piszczeć. Warto zwrócić uwagę na samą geometrie zawieszeń i przeprowadzić właściwe jej ustawienie.

Niskie ciśnienie powietrza w ogumieniu

Jedną z najczęstszych i zarazem najprostszych przyczyn piszczenia opon jest zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach. W takiej sytuacji należy zadbać o uzupełnienie powietrza, do weryfikacji korzystając z manometru.

Nieprawidłowo dobrana opona

Kolejnym powodem może być nieprawidłowe dobranie ogumienia do warunków atmosferycznych. Jeśli jeździmy na zimówkach latem, takie sytuacje mogą mieć miejsce, choć nie są one częstym zjawiskiem. Opony najlepiej dostosować do pór roku, ewentualnie wybrać opony wielosezonowe uniwersalne, które stanowią kompromis między letnimi i zimowymi wariantami.

Uszkodzenie opony

W niektórych sytuacjach piszczenie opon może być wywołane uszkodzeniem samej opony. Niestety, jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wymiana ogumienia na nowe. Oczywiście, powyższe przyczyny nie wyczerpują całkowicie tematu, ale dają pewien pogląd na sytuację. W kolejnych poradnikach rozwiniemy ten temat i rozłożymy poszczególne przyczyny na czynniki pierwsze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *