Jeśli w budynkach nie ma możliwości podłączenie się do centralnej sieci wody, czy też takie podłączenie jest kosztowne wówczas trzeba decydować się na korzystanie ze studni. Przy realizowaniu takich instalacji niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie pompy. Wybór typu pompy zależy od parametrów posiadanych przez studnię.

Wybierając pompy do studni przy tworzeniu instalacji wodnych niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiedni typ pompy. Postawić można na pompy głębinowe oraz hydroforowe. Kluczowe jest to jak głęboka jest studnia. W przypadku studni, które są płytkie, czyli gdzie woda nie znajduje się głębiej niż osiem metrów wybierane są pompy hydroforowe. Tego typu pompy działają z wykorzystaniem procesu zasysania wody. Natomiast w przypadku głębszych studni trzeba decydować się na studnie głębinowe. Jeśli można zastosować pompy hydroforowe to ich atutów można zaliczyć niską cenę. W ten sposób wykonanie całej instalacji wodnej będzie znacznie tańsze. Dodatkowo instalacja pompy nie nastręcza również większych problemów. Natomiast pompy głębinowe wymagają znacznie więcej pracy, gdyż montuje się je bezpośrednio w studniach.

Wybór studni głębinowej

Jeśli przy studni niezbędne jest zastosowanie pompy głębinowe wówczas trzeba zdecydować się na odpowiedni typ pompy. Na rynku pomp głębinowych można decydować się na takie, które pasują do studni wierconych jak też kopanych. W przypadku studni kopanych znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na urządzenia, które są odpowiednio dopasowane do tego typu studni. Natomiast takie pompy nie wymagają stosowania chłodzenia, co nie wymaga montowania w instalacji rur osłonowych. Natomiast w przypadku studni wierconych niezbędne jest określenie parametrów na podstawie, których wybierze się odpowiedni model pompy. Znaczenie ma między innymi parametr w postaci średnicy rur, które będą stosowane przy pompach. Wybór rur będzie ograniczony w przypadku już wywierconych studni. Natomiast w przypadku studni dopiero projektowanych można dopasować średnicę rur do parametrów pompy, którą zamierza się zastosować. Pozwala to zdecydować się na takie pompy, które posiadają odpowiednią wydajność.

Pompy od sprawdzonych producentów

Ważne jest decydowanie się na pompy, które są odpowiednio wykonane. Przekłada się to bezpośrednio na czas działania pomp bez problemów. Jeśli pozyska się pompy o niskiej awaryjności wówczas można znacznie ograniczyć konieczności realizowania napraw. Jednocześnie dobrze jest, gdy pompy są również odporne na uszkodzenia. Pozwala to ograniczyć koniczność wykonywania kosztownych napraw.

Zanim postawi się na określoną pompę warto sprawdzić różne modele dostępne na rynku. W ten sposób może być wybrana pompa do studni, która ma odpowiednie parametry, a także pochodzi od odpowiednich producentów. Jednocześnie zapoznanie się z ofertami dostępnymi na rynku pozwala zdecydować się na takie, które umożliwiają pozyskanie pomp w znacznie bardziej korzystnych warunkach cenowych. Oczywiście cena za pompę nie powinna być kluczowa, ale zawsze można znaleźć takie model pompy, który można pozyskać taniej.