Nie bez przyczyny zielona herbata jest nazywana królową wszystkich herbat. Jest to napój niezwykle dobroczynny dla naszego zdrowia, ale również dla urody. Dlaczego warto pić zieloną herbatę i jak wpływa na nasze zdrowie?

Zielona herbata na zdrowie

W składzie herbaty zielonej znajdziemy takie mikroelementy jak wapń, miedź, cynk, potas, mangan, fluor. Jest bogata również w wiele witamin, aminokwasów, polifenoli, katechiny, garbików. Właśnie dzięki temu składowi chemicznemu jest uznawana za najzdrowszą herbatę na świecie i trudno się z tym nie zgodzić. Naukowcy wciąż badają zieloną herbatę pod względem dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Co ciekawe okazuje się, że dzięki jej regularnemu spożywaniu można uniknąć wielu poważnych chorób, które obecnie odpowiadają za większość zgonów w Polsce – udar mózgu, zawał serca, nowotwory. Dlaczego napój z zielonej herbaty leczy? Bo jest to bogate źródło antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, pomagają walczyć z infekcjami, chronią przed wolnymi rodnikami oraz promieniami UV.

Na problemy z trawieniem i odchudzanie

Picie zdrowej herbaty będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów z trawieniem, gdyż pozytywnie wpływa na przemianę materii, a także zapobiega zaparciom. To doskonała opcja dla każdego, kto chce zrzucić zbędne kilogramy, zastosowanie tej herbaty na odchudzanie daje bardzo dobre efekty. Kilka filiżanek dziennie spowoduje zahamowanie działania enzymów odpowiedzialnych za odkładanie się tkanki tłuszczowej, wspomaga również usuwanie toksyn z organizmu.

Pobudza albo relaksuje

Jak to możliwe, że zielona herbata z jednej strony może pobudzać, dodawać energii, a z drugiej uspokajać i relaksować? Herbata zawiera teinę będącą odpowiednikiem kofeiny, którą możemy znaleźć w kawie. Nie mniej jednak w przeciwieństwie do niej, teina działa wolnej. Napar z pierwszego parzenia zielonej herbaty będzie mocniejszy i będzie miał działanie pobudzające, doda energii na cały dzień, pozytywnie wpłynie na koncentrację i pamięć. Herbata wykonana z drugiego parzenia liści będzie łagodniejsza i zadziała na nas bardziej rozluźniająco. Pomoże się odprężyć i uspokoić, tak więc jest polecana osobom, które prowadzą dość stresujący tryb życia.

Japońska herbata Gyokuro

Gyokuro jest uważana za jedną z najbardziej szlachetnych japońskich herbat, która wspomaga pracę mózgu, poprawia koncentrację. Cechuje ją większa zawartość  L-teaniny, jest to aromatyczna herbata o słodkim posmaku i oleistej konsystencji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wsparciu pracy mózgu i ograniczeniu uczucia senności w ciągu dnia. Jest polecana osobom, które wykonują bardzo odpowiedzialne zawody wymagające dużego skupienia i koncentracji.

Dla urody

Ekstrakty z zielonej herbaty bardzo często są wykorzystywane w kosmetyce. Zawarte w zielonej herbacie katechiny usuwają wolne rodniki, które odpowiadają za proces starzenia się skóry. Kosmetyki z zieloną herbatą będą odpowiednie do cery suchej, problematycznej, ze zmianami trądzikowymi, starzejącej się, która potrzebuje regeneracji. Można stosować okłady z liści zielonej herbaty albo wykonać napar, który łagodzi stany zapalne i redukuje obrzęki.

Zielona herbata ma bardzo szerokie zastosowanie, wspomaga odchudzanie, przemianę materii, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. To dobra herbata na trawienie, wzmacnia pamięć i koncentrację. Bez wątpienia warto zdecydować się na włączenie jej do swojej diety bez względu na wiek. Takie zdrowe napoje wzmacniają cały organizm.