Jak wybrać smartfon w 2020 roku – Obudowa wykonanie i szczelność (część 2)

W pierwszej części poradnika pisaliśmy o pojemności baterii i szybkim ładowaniu. Dzisiaj kontynuujemy problematykę wyboru smartfona w 2019 roku. Tym razem omówimy kwestie związane z obudową oraz szczelnością. Zaczynamy!

Wykonanie obudowy

Aktualnie na rynku można spotkać trzy typy obudowy:

  • wykonane z aluminium,
  • wykonane z plastiku
  • wykonane ze szkła,
  • wykonane z ceramiki.

Pierwszy typ jest spotykany nawet w tanich chińczykach do 900 złotych. Drugi typ – plastik przynależy do najtańszych na rynku smartfonów. Trzeci typ – szkło, tutaj już musimy liczyć się z wydatkami powyżej 800 złotych za nowy egzemplarz takiego smartfona. Oczywiście producenci wchodzący na rynek, chcąc przyciągnąć uwagę, mogą obniżyć ceny swoich produktów, jednocześnie oferując najbardziej elegancki typ obudowy wykonany ze szkła.

iphone leży na stole obok laptopaSzklana obudowa ma jednak swoje spore wady, jest dużo mniej odporna na uszkodzenie niż choćby plastikowa, łatwiej i szybciej zbiera odciski i rysuje się, dlatego też część producentów w zestawie dołącza do smartfona etui na plecki, które nie tylko zwiększa gabaryty urządzenia, ale jak pokazuje praktyka i tak oferuje niezbyt wysoki poziom ochrony.

Jeśli chcesz faktycznie zwiększyć ochronę smartfona koniecznie zainwestuj w dedykowane pod konkretny model smartfona etui silikonowe lub ze skóry. Wprawdzie też zwiększy gabaryty smartfona, ale będzie dużo lepszym wyborem niż dostarczana w zestawie podstawowa ochrona.

Część użytkowników na forach internetowych przy szklanych obudowach narzeka również na śliskość smartfona. Niestety to jest prawda. W przypadku wilgotnych spoconych rąk lub nawet przy idealnie suchej skórze, smartfon może wyślizgnąć się z dłoni. Nie są to częste przypadki, ale na forach internetowych można znaleźć opisy i zdjęcia smartfonów, które uległy wypadkowi właśnie w omawiany wyżej sposób. Etui na plecki z reguły pozwala zminimalizować ryzyko wyślizgnięcia się smartfona z dłoni, dlatego warto stosować ten typ dodatkowej ochrony.

W sklepach internetowych znajdziemy także smartfony z obudowami ceramicznymi, które są odporniejsze od szklanych ale i tak mają spore tendencje do łapania rys, widać to szczególnie po egzemplarzach z ciemną kolorystycznie tylną obudową.

zloty smartfon

Szczelność obudowy

Szczelność to kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Smartfony z górnej półki niemalże zawsze będą spełniać rygorystyczne zasady norm IP67 i IP68 i nowszych. Szczelność ma ogromne znaczenie, gdy nasz smartfon zetknie się z wodą, ale również z innymi płynnymi materiałami, dlatego też kupując smartfon zerknijmy na ten aspekt.

W trzeciej części artykułu skupimy uwagę na kolejnych ważnych dla użytkowników tematach jak choćby wielkość i rozdzielczość ekranu. Zapraszamy do przeczytania kolejnej części!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *