Android czy iOS – który system jest lepszy?

Często stajemy przed wyborem – Android czy iOS? Ciężko powiedzieć, który z nich jest lepszy. Każdy z tych systemów ma przecież swoje zalety ale także swoje wady. Warto je podsumować, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie konkretnego smartfona.

Przede wszystkim system iOS ogranicza się tylko do smartfonów marki Apple – czyli iPhone’ów. System Android znajdziemy właściwie we wszystkim pozostałych markach smartfonów. W Europie jest on dużo bardziej popularny dlatego więcej aplikacji wypuszczanych jest właśnie na Androida. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawie każdy ma iPhone i rzadko widuje się smartfony na Androidzie.

System Android jest bardziej elastyczny. Mamy większą możliwość zmiany wyglądu naszego pulpitu na przykład poprzez instalowanie różnych widgetów czy nakładek. System iOS nie pozwala nam na takie modyfikacje. Możemy zmienić kolory, zdjęcie na pulpicie, dzwonki – i to w sumie wszystko. Tak czy inaczej, podstawowe interfejsy w obu tych systemach są do siebie nawet całkiem zbliżone.

na mobileBardzo ważną kwestią są aplikacje. Tak jak na systemie iOS bez problemu zainstalujemy aplikacje od Google – mapy, arkusze, aplikację Gmail, czy przeglądarkę Chrome, tak na urządzeniu z Androidem nie zainstalujemy aplikacji wyprodukowanych specjalnie pod urządzenia z iOS. Dużą zaletą w urządzeniach z iOS są komunikatory wewnętrzne iMessage oraz FaceTime – czyli możliwość darmowych wiadomości oraz rozmów z kamerą między dwoma urządzeniami Apple. Niestety Android nie udostępnia takiej funkcji. Nie ma także możliwości zainstalowania aplikacji iMessage czy FaceTime na smartfonie z Androidem. Android natomiast wygrywa jeśli chodzi o asystenta głosowego – z Google Now bez problemu dogadamy się po polsku, natomiast Siri przez tyle czasu nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia i wsparcia.

Bezpieczeństwo korzystania ze smartfonów jest obecnie bardzo ważne. Za pomocą smartfona logujemy się do banku czy też płacimy kartą. Nikt nie chce, aby wrażliwe dane zostały wykradzione ze smartfona. Tutaj wygrywają urządzenia marki Apple – znaczna większość wirusów i złośliwego oprogramowania zaprojektowana jest właśnie na urządzenia z Androidem. A jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe to obecnie już oba systemy je obsługują, aczkolwiek Apple wprowadził to w Europie dużo później niż Android.

Urządzenia na systemie iOS są po prostu niestandardowe. Do przerzucenia multimediów z telefonu czy też na telefon, musimy zainstalować na komputerze specjalny program iTunes. Gniazda ładowania od zawsze były inne niż we wszystkich pozostałych smartfonach. Oznacza to, że zawsze trzeba mieć przy sobie odrębny kabel do naładowania naszego iPhone. Dla niektórych może być to uciążliwe.

Podsumowując – nie można jednoznacznie określić, który system jest lepszy, a który gorszy. Należy pamiętać, że aparaty marki Apple to sprzęty z najwyższej półki i do wyboru mamy tylko kilka modeli takich telefonów. Urządzeń z Androidem jest natomiast na rynku całe mnóstwo. Znajdziemy go zarówno w smartfonach za 300 jak i za 3000 złotych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *