Dlaczego laptop się grzeje?

Laptopy są jednymi z najbardziej praktycznych narzędzi naszej codzienności. Są one mobilne, łatwe do przeniesienia i znacznie mniejsze od komputerów stacjonarnych. Jednakże może się pojawić problem, gdy nasz laptop zaczyna się przegrzewać. Na pewno problem spotkał każdego, kto kiedykolwiek próbował pracować na swoim laptopie przez dłuższy czas. Czemu zatem laptopy się grzeją? Powodów może być kilka. W tym artykule postaramy się przybliżyć najczęstsze z nich.

Ciepło jest efektem ubocznym pracy wszelkich urządzeń elektronicznych, w tym również laptopów. Powód, dla którego laptopy się grzeją, jest spowodowany szeregiem czynników. Warto zrozumieć, co sprawia, że laptop się rozgrzewa, aby świadomie korzystać z urządzenia, dbać o jego kondycję i unikać problemów technicznych wynikających z tego zjawiska. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kwestii, które mogą prowadzić do nagrzewania się laptopów.

Po pierwsze, głównym powodem, dla którego laptop się grzeje, są elementy elektroniczne, których praca generuje ciepło. Do najbardziej wymagających podzespołów należą procesor (CPU), karta graficzna (GPU) i pamięć RAM. Właśnie te elementy, działając na dużym obciążeniu, są odpowiedzialne za większość emisji ciepła.

Po drugie, przyczyną nagrzewania się laptopów może być ich konstrukcja. W trosce o minimalistyczne wzornictwo i mobilność, producenci dążą do stosowania coraz mniejszych, smuklejszych konstrukcji. W praktyce oznacza to, że coraz częściej ograniczona jest ilość przestrzeni wewnątrz, co utrudnia rozpraszanie ciepła. W rezultacie urządzenie się przegrzewa, co może prowadzić do spadku wydajności i innych problemów technicznych.

Po trzecie, kolejnym poważnym czynnikiem wpływającym na nagrzewanie się laptopów jest nieprawidłowy system chłodzenia. Układ chłodzenia odpowiada za odprowadzenie nadmiaru ciepła, ale czasami może on nie działać efektywnie. Problemy mogą być spowodowane zarówno uszkodzonym, starym wentylatorem, jak i zatkaniem przewodów, przez które krąży powietrze. Długoterminowo może to prowadzić do przegrzewania się sprzętu i skrócenia jego żywotności. Ważnym elementem jest tutaj regularne czyszczenie wnętrza laptopa z kurzu.

Po czwarte, zastosowanie niewłaściwych ustawień zarówno w systemie, jak i w aplikacjach wpływa na większą utylizację zasobów, a co za tym idzie wydzielanie większej ilości ciepła. Należy zawsze dostosować ustawienia systemu i aplikacji do panujących warunków, nie tylko do potrzeb użytkownika.

Po piąte, przyczyną może być także wysoka temperatura powietrza na zewnątrz, jak również wysoka wilgotność. W tej sytuacji nawet najbardziej wydajny system odprowadzania ciepła może być niewydolny. Takie sytuacje zdarzają się będąc na urlopie w krajach tropikalnych, bądź gdy za naszym oknem temperatura przekracza już 35 stopni Celsjusza.

Co zrobić gdy laptop się przegrzewa?

Jeżeli już laptop się przegrzewa można zastosować proste triki, aby ograniczyć wydzielanie ciepła.

Po pierwsze, należy ustalić, które jego elementy prowadzą do nadmiernej temperatury, W tym celu należy skorzystać z wyspecjalizowanych aplikacji np. AIDA64, aby ustalić gdzie leży problem. Wspomniany program wspiera zbieranie danych z ponad 250 różnych czujników, co oczywiście nie oznacza, że tyle informacji dostarczy nam z laptopa, aczkolwiek ma szerokie spektrum działania i pozwoli uzyskać możliwie najdokładniejsze informacje o stanie urządzenia. Oczywiście możemy skorzystać z innego oprogramowania np. HWiNFO64.

Po drugie, jeżeli już wiemy, który element się przegrzewa można ograniczyć jego prędkość, na przykład poprzez zmianę planu zasilania. W planie zasilania można ograniczyć prędkość procesora, karty graficznej. Mniejsza wydajność pozwoli utrzymać temperatury w ryzach, prowadząc do ogólnego zmniejszenia nagrzewania laptopa.

Po trzecie, jeżeli podejrzewamy niesprawny układ chłodzenia, powinniśmy udać się do serwisu i zlecić naprawę oraz wyczyszczenie laptopa. Oczywiście, jeśli posiadamy wystarczająco dużo wiedzy, możemy sami rozkręcić laptopa i dokonać wymiany. Pamiętać trzeba jednak, że wymiana uszkodzonego wentylatora wcale nie jest taka prosta we współczesnych laptopach, szczególnie gdy mamy do czynienia z ultra-cienkimi konstrukcjami.

Po czwarte, można zastosować podkładki chłodzące. Warunkiem jest jednak niewysoka temperatura na zewnątrz, albowiem w temperaturach 35 stopni i wyższych trudno będzie o efektywne chłodzenie za pomocą podkładki. Wybierając podkładkę pamiętajmy, aby postawić na dobre rozwiązania w postaci aktywnego chłodzenia, przynajmniej z 2 wentylatorami o prędkości obrotowej nie mniejszej niż 1000 RPM, optymalnie czym większa prędkość obrotowa, tym chłodzenie będzie wydajniejsze.

Po piąte, jeżeli gramy na laptopie i chcemy zapobiec przegrzaniu ustawmy niższe detale. Pozwoli to odetchnąć karcie graficznej, co w konsekwencji zmniejszy temperaturę wewnątrz obudowy laptopa.

Podsumowanie

Problem przegrzewającego się laptopa jest powszechny. W poradniku przedstawiliśmy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania, które możesz w praktyce zastosować, gdy tylko Twój laptop zacznie się przegrzewać.

Więcej poradników o IT znajdziesz na www.techformator.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *