Lampiony świąteczne w domu i w ogrodzie

Święta to nie tylko gorączkowe przygotowania i nerwowa atmosfera. To również czas, w którym odczuwamy szczególnie dużą radość na myśl o tym, że mamy w swoim otoczeniu bliskie nam osoby. Nie musimy więc wcale przepadać za świętami, aby czuć potrzebę dokonania drobnych zmian w domu i ogrodzie przypominających o tym szczególnym momencie. Jedną z ciekawszych propozycji ozdób wydają się lampiony świąteczne – nadal dość oryginalne choć jednocześnie cieszące się coraz większą popularnością. Czas więc przyjrzeć się im uważniej niż zwykle.

Jak stworzyć lampiony świąteczne?

Najprostszym sposobem na lampiony świąteczne do domu lub ogrodu jest samodzielne ich przygotowanie. Wbrew obawom wielu osób, nie jest to wcale trudne zadanie. Można poradzić sobie z nim nawet nie mając dużego doświadczenia i ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Przyda się nam przede wszystkim możliwie jak najcieńszy kolorowy papier. Może być to bibuła doskonale kojarzona z lekcji plastyki w szkole, może być to jednak również papier ryżowy. Przed rozpoczęciem pracy warto tez zaopatrzyć się w klej, nożyczki, pasek taśmy dwustronnej, a także w sznurek lub we wstążkę.

Pierwszym krokiem zawsze jest wycięcie kwadratu z kolorowego papieru. Jego wymiary mogą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, nie powinien być on jednak zbyt mały. Po wycięciu należy złożyć go na pół, a potem – położyć w pozycji pionowej z nierozciętą krawędzią na dole. Kolejnym krokiem jest wykonanie nacięć od nierozciętej krawędzi ku tej rozciętej. Odległości między nacięciami nie powinny być zbyt duże, można więc przyjąć zasadę mówiącą o odstępach około jednocentymetrowych. Warto uważać, aby nie rozciąć kartki, bo uratowanie projektu może być wtedy problematyczne. Gdy zakończyliśmy rozcinanie, możemy rozłożyć papier, a następnie skleić jego nierozcięte końce wykorzystując w tym celu taśmę dwustronną. Teraz pozostaje nam już tylko nadać lampionowi właściwy kształt przycinając go wzdłuż boków. Do szczytu lampionu dobrze jest przykleić papierowy pasek mający przynajmniej 10 centymetrów długości. Posłuży on jako uchwyt do lampionu.

Dlaczego warto pomyśleć o lampionie świątecznym jako o dekoracji?

Bez względu na to, czy przygotujemy świąteczne lampiony samodzielnie, czy też zdecydujemy się na ich zakup, możemy mieć pewność, że będą wyjątkowymi ozdobami upiększającymi ten szczególny czas. Jedną z ich największych zalet jest ożywienie przestrzeni, nie bez znaczenia jest jednak i to, że lampiony nadają ciepła otoczeniu, w obrębie którego się znajdują. Warto też zwrócić uwagę na to, że można wykorzystywać je na wiele sposobów. Sprawdzą się tak samo dobrze bez względu na to, czy będą dekoracją ściany, stołu czy ogrodowej ścieżki. Przeważnie są kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia. Warto jednak pamiętać, że tylko od nas zależy to, w jakich okolicznościach będziemy chcieli ich używać. Nie musimy więc przejmować się, że są one ozdobą przypisaną tylko jednej okazji, która – stosowana w mniej konwencjonalny sposób – wygląda po prostu dziwnie.

Gdzie można umieścić lampiony świąteczne?

Gdzie można umieścić lampiony świąteczne? To pytanie zadaje sobie wiele osób podczas aranżacji bożonarodzeniowych dekoracji. Odpowiedź na to pytanie jest łatwa – wszędzie tam, gdzie lampion będzie pięknie prezentował się swoim blaskiem i urokiem. Lampiony można umieścić w oknach, na balkonach, tarasach, a nawet na drzewach i krzewach w ogrodzie. Najważniejsze, aby były one widoczne z zewnątrz, ponieważ to właśnie lampiony nadają świąteczny nastrój i wprowadzają w klimat Bożego Narodzenia.

W oknach lampiony sprawdzą się najlepiej, jeśli będą ustawione na parapecie – w ten sposób będzie można podziwiać je zarówno z zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Dobrej jakości lampiony wyposażone w LED-owe żarówki dodatkowo uwydatnią swoje piękno i z pewnością przyciągną uwagę przechodniów.

Balkony i tarasy to kolejne miejsce, gdzie lampiony będą dobrze prezentować się. Wystarczy zawiesić je na poręczach bądź oprawić w specjalne osłonki, a już będzie można cieszyć się atmosferą świąt.

Jeśli posiadamy duży ogród, to lampiony stanowić mogą idealną dekorację. Na drzewach czy krzewach, rozmieszczone w okolicach altany, czy też wzdłuż alejki – z pewnością wprowadzą ciepły i przyjemny nastrój. W dużych ogrodach popularne są tzw. lampioniary, czyli specjalne dekoracje, w których lampiony zawieszone są na wysokich masztach. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały ogród zamienia się w magiczną krainę, a lampiony wprowadzają niesamowity klimat.

Nie trzeba być ekspertem od dekoracji, aby pięknie ozdobić swoje mieszkanie lub ogród. Wystarczy kilka pięknych lampionów, aby stworzyć wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Warto pamiętać, że jak zwykle w tego typu przypadkach – mniej znaczy lepiej. Jeżeli lampiony są na prąd, warto zastanowić się i przekalkulować, czy piękna niepowtarzalna atmosfera przy lampionach jest warta zwiększonych wydatków. Niepowtarzalny klimat Świąt Bożego narodzenia można przecież uzyskać w zupełnie inny sposób…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *